AgriZone: Valtra

Valtra

Valtra jest potęgą na rynku maszyn leśnych

Valtra wczoraj i dziś

Valtra jest fińską marką ciągników, kojarzona przede wszystkim z traktorami leśnymi. Jakkolwiek są one faktycznie markowym produktem Valtry, przedsiębiorstwo to ma o wiele więcej do zaoferowania. Oprócz ciągników rolniczych i leśnych w jego ofercie można znaleźć takie traktory, których nie produkuje prawie nikt inny.

Historia Valtry rozpoczęła się po II wojnie światowej w Jyväskylä. W 1951 r. założono tam fabrykę traktorów Valtion Metallitehtaat zwaną w skrócie Valmet. Powstała ona z kilku połączonych zakładów zbrojeniowych i wkrótce zaprezentowała swój pierwszy ciągnik. Juz w 1959 r. Valmet otworzył fabrykę w Brazylii (Mogi das Cruzes, stan São Paulo). Produkcja fińska została przeniesiona w 1969 r. do Suolahti. 10 lat później Valmet przejął dział traktorów Volvo, a w 1994 r. połączył się z fińskim producentem ciężarówek Sisu. W 1997 r. nazwa firmy została zmieniona na Valtra, aby podkreślić rolę traktorów. Od 2004 r. Valtra jest częścią koncernu AGCO, do którego należy też Fendt, Challenger i Massey Ferguson.

Valtra jest teraz liderem rynku ciągników w Skandynawii. Jedna z największych zalet Valtry to „Valtra à la Carte”. Co to znaczy? Valtra oferuje każdemu klientowi możliwość zamówienia indywidualnie zaprojektowanego traktora. Klient może wybrać nie tylko hydraulikę, wyposażenie, kabinę i organy robocze, lecz nawet kolor. Właśnie to czyni Valtrę niezwykłą.

Traktory Valtra

Standardowa oferta Valtry obejmuje 4 serie: A (74-101 KM), N (88-160 KM), T (141-215 KM) i S (270-370 KM). Każda seria składa się zarówno ze zwykłych ciągników rolniczych, jak i z traktorów leśnych i specjalistycznych. Jeśli interesujecie się traktorami w ogóle, zapraszamy na tę stronę.

ciągnik Valtra

Ciągniki rolnicze

W przypadku ciągników do prac polowych Valtra kładzie nacisk na minimalny nacisk na glebę. Duże opony i niska masa całkowita zapewniają równomierny rozkład masy i zmniejszają zagęszczanie gleby. Dzięki wzmocnieniu wału odbioru mocy SigmaPower traktory Valtra są idealne także do sianokosów, zabiegów uprawowych i innych prac z agregatami aktywnymi. System TwinTrac umożliwia pracę z kosiarką typu motyl. Używane traktory Valtra znajdziecie na Agriaffaires.

traktor leśny

Traktory leśne

Traktory leśne to specjalność Valtry. Nic dziwnego – gospodarka leśna i obróbka drewna przez dłuższy czas były najważniejszymi gałęziami (nomen omen!) gospodarki Finlandii. Traktory leśne znacznie różnią się od ciągników rolniczych. Mają wzmocnione kabiny z kratami i konstrukcjami zabezpieczającymi, duży prześwit i wytrzymałe ogumienie, aby bez problemu poruszać się w lesie. Służą one do pozyskiwania i transportu drewna, zrębków lub mulczu. Na Agriaffaires możecie kupić używane traktory leśne Valtra.

ciągniki specjalistyczne

Inne obszary zastosowania

Valtra to nie tylko ciągniki rolnicze i leśne. Są także niezwykłe maszyny do zbioru torfu. W brazylijskich fabrykach Valtry powstają m. in. traktory do zbioru trzciny cukrowej. Valtra zaopatruje także przemysł budowlany w traktory do robót drogowych. Inna gałąź to ciągniki komunalne, które pracują z kosiarkami do poboczy, zamiatarkami i pługami odśnieżnymi.

Zdjęcie 1 / 2 / 3 / 4

About the Author