AgriZone: Pługi

pług

Pług to podstawowa maszyna uprawowa. Wraz z bronami, głęboszami i kultywatorami należy on do agregatów uprawowych biernych, które nie potrzebują wału odbioru mocy.

Historia: rozwój pługu od czasów prehistorycznych

Orka to zabieg uprawowy polegający na przecinaniu, spulchnianiu i odwracaniu gleby w celu polepszenia dopływu tlenu, procesu powstawania humusu i zatrzymywania wody w glebie, niszczenia chwastów i szkodników oraz przygotowywania podłoża pod siew.

Pierwsze narzędzia do spulchniania ziemi rozwinęły się już w neolicie, który uchodzi za początek rolnictwa. Pierwszy rysunek pługu pochodzi z południowej Mezopotamii (miasto Ur, obecnie Tall al-Mukajjar w Iraku) i ma około 5500 lat. Najwcześniejsze znalezisko pługa zostało odkryte w Szwajcarii (kultura egolzwilska, ok. 5000 p. n. e.).

Wcześni rolnicy używali radła. Wprawdzie mogło ono spulchniać ziemię, jednak jej nie odwracało. Potem nastała socha – drewniane narzędzie z rozdwojonym rylcem. Pierwszy samooczyszczający się pług został wynaleziony w 1837 r. przez Johna Deere.

Początkowo pługi były ciągnione przez zwierzęta pociągowe (woły, osły, wielbłądy, muły, konie). Mechanizacja rolnictwa została zapoczątkowana w XIX w. i zwierzęta zostały najpierw zastąpione lokomobilami parowymi. Teraz pługi są ciągnione przede wszystkim przez traktory. Nowe i używane pługi są w sprzedaży na Agriaffaires.

Pługi w dzisiejszym rolnictwie

pług 3-korpusowy

Pług z trzema korpusami

Budowa typowego pługa

Prosty pług składa się z korpusów nabudowanych na ramie. Korpus płużny jest podstawowym elementem pługa. Połączenie między ramą a korpusem nazywa się słupicą. Korpus składa się z następujących części:
lemiesza – stalowego elementu pionowo tnącego glebę;
odkładnicy – części odwracającej odciętą warstwę gleby;
płozu – płaskiego stalowego elementu wspomagającego stabilność pługa;
piersi odkładnicy – części łączącej lemiesz, odkładnicę i płóz.

ażurowe odkładnice

Pług z ażurowymi odkładnicami

Rodzaje pługów

Dzisiejsze pługi występują w wielu wariantach. Wyróżnia się je przede wszystkim ze względu na budowę i sposób agregatowania się z ciągnikiem.

Agregatowanie pługa to sposób, w jaki pług jest przymocowany do ciągnika. Istnieją pługi zaczepiane, półzawieszane i zawieszane. Te pierwsze są mocowane na wszystkich punktach trzypunktowego układu zawieszenia. Pługi półzawieszane wykorzystują tylko dwa punkty i mają z tyłu koło podporowe. Pługi zawieszane mają własne podwozie i nie są połączone z trzypunktowym układem zawieszenia.

Dwa podstawowe rodzaje budowy pługu to pługi zagonowe i bezzagonowe. Pług zagonowy może odwracać skiby tylko w jednym kierunku. Pług bezzagonowy może pracować w obu kierunkach. Ponadto istnieje wiele form pługów specjalnych: pług czołowy, pług obracalny, pług talerzowy, pług wahadłowy, pług łąkowy, pług do głębokiej orki, pług do ziemniaków i inne.

Kverneland

Producenci pługów

Na świecie działają tysiące przedsiębiorstw, które produkują pługi i inne maszyny uprawowe. Największym producentem jest norweska Kverneland Group. Na Agriaffaires znajdziecie setki pługów Kverneland. Inne ważne marki to Lemken, Kuhn, Rabewerk, Vogel&Noot, Kongskilde, Naud, Gregoire-Besson, Överum i Pöttinger.

Zdjęcie 1 / 2 / 3 / 4

About the Author