AgriZone: JCB

JCB

Znacie maszyny budowlane JCB? Teraz poznacie też rolnicze

Historia i podstawowe informacje

JCB to brytyjski producent maszyn z Rocester (Staffordshire, Anglia). Mimo że jest znany przede wszystkim z maszyn budowlanych (zwłaszcza koparko-ładowarek), istnieje całkiem sporo maszyn rolniczych JCB. Przedsiębiorstwo, założone w 1945 r. przez Johna Cyrila Bamforda, zaczynało właśnie od wywrotek rolniczych. Później JCB rozwijał się głównie w kierunku sprzętu budowlanego. Dopiero w 1977 r. pojawiły się pierwsze ładowarki teleskopowe JCB. Jeszcze później, w 1990 r., JCB zbudował swój pierwszy ciągnik rolniczy – niezwykły Fastrac.

Maszyny rolnicze JCB

JCB Fastrac

Traktory Fastrac

JCB ma trzy serie po dwa traktory: 200 (165-170 KM), 3000 Xtra (1950230 KM) i 8000 (279-306 KM). Mimo że pierwszy model Fastrac powstał dopiero w 1990 r., nie są to byle jakie ciągniki. Przeciwnie – Fastrac to terenowy pojazd z napędem na wszystkie koła, a zarazem najszybszy ciągnik na świecie. Jego prędkość maksymalna wynosi 70 km/h, a rzucające się w oczy duże koła, wszystkie cztery o takich samych wymiarach, są dobrze do niej dostosowane. Fastrac ma też jedyny w swoim rodzaju system zawieszenia, który czyni jazdę szczególnie komfortową. Najnowsze modele są zgodne z nowymi normami emisji spalin i mają silniki Sisu z selektywną redukcją katalityczną. JCB Fastrac występował m. in. w magazynie motoryzacyjnym BBC TopGear. Odkryjcie używane traktory JCB na Agriaffaires.

ładowarka JCB

Ładowarki kołowe

To nie pomyłka – JCB faktycznie skonstruował ładowarki kołowe do celów rolniczych. Seria Agri składa się teraz z 12 róznych modeli z zamkniętą kabiną lub bez niej. Są to niewielkie, zwrotne maszyny, nadające się do jazdy po miękkim i pagórkowatym podłożu. Mogą one pracować zarówno w polu, w zagrodzie jak i w budynkach, np. przy magazynowaniu zboża. Ich udźwig wynosi od 1,99 do 22 ton. Rolnicze ładowarki kołowe mają do dyspozycji szereg organów roboczych do wszystkich rodzajów prac: widły i nośniki do palet, łyżki do zboża i ziemniaków, widły do siana (także składane), spychacz do zboża (rodzaj płaskiego lemiesza), widły do nawozu i chwytaki. Używane ładowarki rolnicze JCB znajdziecie tu.

ładowarka teleskopowa JCB

Wózki teleskopowe

Oferta wózków teleskopowych jest nawet bogatsza, niż ładowarek kołowych. W ich przypadku JCB również rozdzielił linię rolniczą od budowlanej. Ta pierwsza składa się teraz z 13 maszyn o mocy 50-145 KM, udźwigu 1,5-4,1 ton i wysokości podnoszenia 4-9,5 metrów. Ich największe zalety to: wydajna hydraulika Variflo, zwrotność (dzięki wąskim ramom i małemu promieniowi skrętu), system tłumienia JCB Smoothride, funkcja równoległego podnoszenia wideł i łyżki, by wymienić przynajmniej najważniejsze. Podobnie jak wszystkie ładowarki teleskopowe, są to wszechstronne maszyny. Przy pomocy szybkozłącz w mgnieniu oka można wymienić osprzęt, którego asortyment jest tak samo bogaty, jak i w przypadku ładowarek kołowych. Zobaczcie używane ładowarki teleskopowe na Agriaffaires.

pojazd użytkowy JCB

Pojazdy użytkowe

JCB oferuje także serię małych pojazdów użytkowych Workmax. Są to cztery modele: 800 D, 1000 D, Groundhog 4×4 i Groundhog 6×4. Są to małe, lecz wytrzymałe maszyny. Mogą być zastosowane do najróżniejszych prac w hodowli zwierząt, leśnictwie, kształtowaniu krajobrazu itp. np. jako nośniki narzędzi lub kosiarki. Dwa modele Groundhog zostały zaprojektowane specjalnie do pielęgnacji pól golfowych. Używane pojazdy użytkowe JCB oferuje portal Agriaffaires.

Zdjęcie 1 / 2 / 3 / 4 / 5

About the Author