AgriZone: Laverda i Fella

maszyny rolnicze Laverda

Laverda – historia i podstawowe informacje

Laverda S.p.A. jest producentem kombajnów, który należy do największych włoskich przedsiębiorstw. Zostało ono założone już w 1873 r. przez Pietra Laverdę w San Giorgio di Perlena (Vicenza, Włochy). Laverda była na początku warsztatem naprawczym, który produkował też zegary wieżowe. Na początku XX wieku Laverda przeniosła się do Breganze i zaczęła produkować maszyny rolnicze. Pierwszą maszyną żniwną Laverdy była snopowiązałka SL 6. W 1956 r. powstał pierwszy kombajn we Włoszech – M 60.

kombajny Laverda

Kombajny Laverda

Od 2007 r. Laverda jest częścią amerykańskiego koncernu AGCO, do którego należy także Massey Ferguson, Fendt, Challenger i Valtra. W 2004 r. Laverda przejęła producenta maszyn do sianokosów Fella-Werke. Dlatego przedstawiamy poniżej zarówno kombajny Laverda, jak i maszyny Fella.

Kombajny są jedyną grupą maszyn marki Laverda. Laverda oferuje obecnie 6 serii z 17 modelami, w tym dwie szczególne serie: Hillside i Rice. Laverda Al Quattro to kombajny z układem samopoziomowania, dzięki któremu mogą być używane na zboczach. Seria ta składa się na razie z dwóch modeli: Evo i Techno. Inną specjalnością Laverdy jest seria Rice – kombajny do zbioru ryżu. Używane kombajny Laverda można kupić na Agriaffaires.

Maszyny zielonkowe Fella

logo FellaFella to niemiecki producent maszyn zielonkowych z siedzibą w Feucht (Bayern), działający od 1918. Nazwa pochodzi od egipskiego słowa „fellach” oznaczającego oracza. W 2004 r. Fellla stała się własnością Laverdy. Od 2007 r. Fella wraz z Laverdą należy do koncernu AGCO. Do jej produktów zaliczają się kosiarki (w tym kosiarki ze zgniataczem pokosu), przetrząsacze i zgrabiarki do siana. Wszystkie maszyny mają wiele modeli z różnymi mechanizmami pracy, możliwościami centralnego lub bocznego mocowania z tyłu lub z przodu ciągnika, wariantami przystosowanymi do terenów górskich itp.

kosiarki

Kosiarki i kosiarki ze zgniataczem pokosu

Kosiarki to specjalność Fella. Dzielą się one na trzy grupy: kosiarki bębnowe, kosiarki dyskowe i kosiarki ze zgniataczem pokosu. Wśród kosiarek bębnowych wyróżnia się kosiarki zaczepiane z tyłu lub z przodu. Jest 7 modeli kosiarek bocznych zaczepianych z tyłu (szerokość robocza 1,65-2,2 m) i jeden model zawieszany centralnie z tyłu (szerokość robocza 3,06 m). W przypadku zaczepienia z przodu Fella oferuje pięć modeli z układem wahadłowym (2,2-3,26 m) i jeden model z układem równoległobocznym (3,06 m).
Wybór kosiarek dyskowych jest jeszcze większy. Istnieją następujące typy: Alpin (5 modeli), kosiarki zawieszane z przodu (8 modeli), kosiarki zawieszane z tyłu z listwą tnącą napędzaną przez koła zębate (7 modeli), kosiarki zawieszane z tyłu z zębatymi przekładniami kątowymi (18 modeli, w tym także kombinacje koszące) oraz kosiarki zaczepiane (5 modeli).

Kosiarki ze zgniataczem pokosu to maszyny, które równocześnie koszą trawę, zgniatają ją i rozścielają szeroko, aby lepiej schła. Fella ma teraz dwa modele takich kosiarek.

Przy tak bogatej ofercie każdy rolnik znajdzie odpowiednią maszynę. Używane kosiarki Fella są dostępne na Agriaffaires.

zgrabiarka

Zgrabiarki

Zgrabiarka to sprzęt używany już po koszeniu. Układa ona pokos w rzędy zwane wałkami, aby ułatwić pracę prasy rolującej lub przyczepy samozaładowczej. Zgrabiarka może mieć jedną lub więcej karuzel. Fella ma w ofercie 9 zgrabiarek jednokaruzelowych, 11 dwukaruzelowych i jedną czterokaruzelową. Wśród nich wyróżnia się zgrabiarki centralne, boczne, zawieszane z przodu lub z tyłu i zgrabiarki przystosowane do terenów górskich. Obejrzyjcie ogłoszenia z używanymi zgrabiarkami Fella.

przetrząsacz

Przetrząsacze

Przetrząsacz pomaga w suszeniu trawy, równomiernie rozkładając pokos. Fella oferuje 15 różnych modeli przetrząsaczy. Można wybierać między przetrząsaczami zawieszanymi a przyczepianymi lub kupić model górski. Są też cztery modele wózków do transportu przetrząsaczy. Używane przetrząsacze Fella oferuje Agriaffaires.

Zdjęcie 1 / 2 / 3 / 4 / 5

About the Author