Innowacje, wzornictwo i sztuka

kompost

CNH Industrial, do którego należą tacy producenci sprzętu rolniczego jak Case IH, New Holland i Steyr, przyznał ostatnio nagrody za wzornictwo studentom brytyjskiej uczelni Royal College of Art (RCA), którzy wygrali konkurs na projekt innowacyjnej i przyjaznej dla środowiska terenowej maszyny rolniczej. Projekt, w ramach którego studenci podjęli wyzwanie, miał na celu opracowanie koncepcji produktów i usług, które zaspokoją potrzeby i stworzą infrastrukturę dla rynków wschodzących.

Podsumowując ceremonię wręczenia nagród, która odbyła się 10 maja w RCA w Londynie, CNH Industrial twierdzi, że jej celem jest podkreślenie wsparcia okazywanego młodym talentom we wzroście i rozwoju oraz inwestowania w innowacyjne produkty i projekty w zakresie badania i rozwoju, dążące do przyszłości opartej na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska.

Ok. 30 studentów uczestniczących w programie projektowania pojazdów i usług RCA otrzymało zadanie opracowania innowacyjnych produktów przemysłowych i usług, które zaspokoją potrzeby i staną się odpowiednią infrastrukturą w krajach rozwijających się. Celem programu było stworzenie koncepcji, która sprawdzi się w warunkach niskiego kapitału, dochodów i umiejętności, wzmocni działalność wytwórczą o niskich kosztach i ułatwi utrzymanie i przyjazne dla środowiska użytkowanie w skali lokalnej.

Studenckie projekty dzieliły się na cztery kategorie. Grupa „Automark” skoncentrowała się na zidentyfikowaniu potrzeby i zaprojektowaniu pojazdu łatwego w produkcji, utrzymaniu i obsłudze, który zbuduje rozpoznawalność marki. Celem „Inside Out” było wyodrębnienie określonych potrzeb i zaprojektowanie pojazdu prostego i taniego w obsłudze, z wykorzystaniem lokalnych materiałów. „Urban Flow” postawiła przed studentami zadanie rozpoznania podstawowych potrzeb związanych z transportem pasażerskim i towarowym, i zaprojektowania pojazdu, który poprawi jakość życia mieszkańców. „Service Design” miał na celu rozpoznanie możliwości poprawy wydajności na rynkach i opracowanie prostego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania.

Austin Deewes

Pojazd Austina Deewesa

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Jonathan Stoker (Automark) za projekt systemu wytwarzania kompostu, Stavros Mavrakis (Inside Out) za poduszkowiec ratowniczy, Austin Dewees (Urban Flow) za projekt pojazdu transportowego odpowiedniego do użytku w porze suchej i deszczowej oraz Harsh Kumar (Service Design) za elektryczny pojazd modułową BUG-E i platformę cyfrową dla rolników. W klasyfikacji generalnej wygrał Austin Dewees.

Dawid Wilkie, dyrektor ds. wzornictwa w CNH Industrial, wyłonił zwycięzców z pomocą innych pracowników tego działu. Wilkie sam ukończył RCA z tytułem magistra projektowania pojazdów. Przez całą karierę piastował coraz wyższe stanowiska związane z wzornictwem, a w 2014 r. rozpoczął pracę w CNH, kierując działami wzornictwa czterech segmentów produkcji: maszyn rolniczych, maszyn budowlanych, ciężarówek i samochodów dostawczych oraz układów przeniesienia napędu.

Royal College of Art uchodzi za czołową światową uczelnię kształcącą podyplomowo w zakresie sztuki i wzornictwa. Jej struktura opiera się na sześciu szkołach oferujących 27 różnych programów wraz z działalnością badawczą. Poszczególne ośrodki RCA skupiają się na badaniach, powiązaniach z biznesem, innowacjach, rozwoju i przedsiębiorczości. Do sławnych absolwentów należy sir James Dyson, projektant urządzeń przemysłowy i założyciel firmy Dyson produkującej AGD.

About Agriaffaires Polska