Ciągniki autonomiczne nagrodzone na targach SIMA

Autonomous Cabless Case IH Magnum CVX

Autonomous Cabless Case IH Magnum CVX

Wśród nagród na Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa i Hodowli SIMA 2017 były dwa srebrne medale za innowacje dla koncepcji ciągników autonomicznych marek CNH: Case IH i New Holland Agriculture. Szerokiej publiczności zaprezentowano zarówno Autonomous Cabless Case IH Magnum CVX jak i niezwykle uniwersalny Autonomous New Holland T8 NHDrive™.

Mimo że nikt nie zwrócił szczególnej uwagi na technologię Autosteer, gdy pojawiła się po raz pierwszy kilka lat temu, wkrótce stała się ona najszybciej zastosowaną w praktyce technologią w historii rolnictwa. Produkcja John Deere AutoTrac™ rozpoczęła się w 2002 r. Wkrótce ten model stał się hitem wśród rolników. Klienci kupowali ciągniki John Deere właśnie dlatego, że chcieli mieć AutoTrac™! Od tego czasu konkurencja zdała sobie sprawę z potencjału technologii autonomicznej i co roku posuwała się o krok dalej w stronę innowacji.

Rolnictwo precyzyjne jest doskonałym przykładem zmian, jakie technologia cyfrowa wniosła w rolnictwo. Innowacje cyfrowe wnikają teraz w każdy segment społeczeństwa i półautomatyczne traktory stały się rzeczywistością. Nadal wymagają one traktorzystów, lecz interwencja człowieka jest potrzebna tylko do zawracania na końcu każdego rzędu. Półautomatyka zwiększa komfort użytkowania maszyn rolniczych, a tym samym poprawia wydajność. Traktory bez traktorzysty, początkowo stworzone z myślą o śledzeniu innego traktora, pojawiły się później. Technologia „follow me” prowadzi traktor po polu tak samo, jak zrobiłby to wynajęty pracownik, pozwalając rolnikowi wykonać dwa razy więcej pracy. Następny krok? Całkowita autonomia.

New Holland T8 NHDrive™

New Holland T8 NHDrive™

To właśnie jest zaleta, którą zaprezentowały dwa traktory ze srebrnymi medalami na targach SIMA. Idąc tą drogą ku nowej erze autonomii, obydwa traktory oferują elastyczność bezzałogowej i nieprzerwanej pracy z rejestracją danych w czasie rzeczywistym. W dodatku pozwalają na lepsze wykorzystanie siły roboczej i łączność z flotą maszyn. Sterowanie maszynami odbywa się za pomocą całkowicie interaktywnego interfejsu. Mogą być one sterowane za pomocą wprowadzonych do systemu map z granicami pola i oprogramowania, które wytyczy najbardziej wydajną trasę ruchu ciągnika po polu.

Obydwa rozwiązania różnią się w zasadniczej kwestii: obecności lub braku kabiny. Case IH Magnum pozbył jej się całkowicie, podczas gdy New Holland T8 NHDrive™ jest traktorem uniwersalnym. Dzięki temu jest bardziej elastyczny i może poruszać się po drogach z traktorzystą w kabinie lub wykonywać pewne zadania samodzielnie.

Te nowe ciągniki dają nam wgląd w nowe metody produkcji, które pozwalają zapobiec niektórym niebezpieczeństwom. Z użytkowaniem maszyn półautomatycznych wiąże się duże ryzyko: niezatrzymanie się przed przeszkodą, wywrócenie lub wypadki z udziałem ludzi. Obydwa projekty CNH Industrial oferują kompleksowy pakiet czujników, z radarem, lidarem i kamerami, które zapewniają wykrywanie i omijanie przeszkód na trasie traktora. Jest to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla każdego, kto znajduje się w pobliżu maszyny, lecz także bezproblemowej pracy w polu.

About Agriaffaires Polska