Nowy rekord świata – Valtra T234 najszybsza na śniegu

Valtra

Wielokrotny rajdowy mistrz świata Juha Kankkunen ustanowił nowy, zaskakujący rekord za pomocą traktora Valtra: jadąc ciągnikiem po pokrytej śniegiem drodze w fińskiej Laponii osiągnął maksymalną prędkość 130,165 km/h!

Valtra T234 była wyposażona w opony zimowe Nokian Hakkapeliitta TRI w rozmiarze 440/80R28 151D i 540/80R38 167D. Fiński producent opon Nokian Tyres, który uchodzi za wynalazcę opon zimowych, jest znany ze swej oferty różnorodnych opon do jazdy w warunkach ekstremalnych i w zeszłym roku wprowadził na rynek pierwsze na świecie opony zimowe dla traktorów – Hakkapeliitta TRI. Opony zimowe z przeznaczonej specjalnie dla traktorów rodziny TRI odznaczają się innowacyjną rzeźbą bieżnika z lamelkami, które zapewniają dobrą przyczepność. Artykuł poświęcony w całości oponom Hakkapeliitta TRI znajdziecie tu na naszym blogu.

Rekord świata został ustanowiony 19 lutego w ramach testowania opon Nokian Tyres na pokrytym śniegiem awaryjnym lądowisku Vuojärvi. Celem testu było sprawdzenie wytrzymałości opon: „Testowanie w warunkach ekstremalnych jest rdzeniem naszych prac rozwojowych i wymaga szczególnych zdolności” – wyjaśnia Tero Saari, kierownik projektu Badanie i Rozwój w fińskiej firmie.

Na potrzeby bicia rekordu Guinnessa na 2300-metrowej trasie została umieszczona 50-metrowa stacja pomiarowa. Kierowca Juha Kankkunen opowiada: „Przeprowadzałem już testy maksymalnej prędkości różnych samochodów. Teraz po raz pierwszy przetestowałem traktor i od razu udało się ustanowić rekord świata. Opony Nokian dobrze współpracowały z traktorem, mimo wyzwań stawianych przez pogodę.”

Już przed tym nowym rekordem świata do Nokian Tyres należał inny rekord: najszybszy samochód na lodzie. W 2013 r. przeprowadzający test Janne Laitinen osiągnął prędkość 335,713 km/h na zamarzniętej Zatoce Botnickiej u wybrzeży Finlandii. Używał przy tym opon zimowych Nokian Hakkapeliitta 8 z metalowymi kolcami.

About Agriaffaires Polska