SIMA 2015

Tegoroczne targi rolnicze SIMA odbyły się w dniach 22-26 lutego w centrum targowym Villepinte na północy Paryża. Targi SIMA-SIMAGENA, których zakres tematyczny obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, zostały zorganizowane już po raz 76, a ich tematem przewodnim były innowacje.

Mimo nieco napiętej sytuacji na rynku w porównaniu z zeszłym rokiem wzrosła nie tylko powierzchnia wystawiennicza i oczekiwana liczba gości, lecz także oferta producentów. Przybyło 1740 wystawców z ponad 40 państw, przy czym 38% zagranicznych wystawców uczestniczyło w targach po raz pierwszy. Ogółem 50% wystawców i 25% odwiedzających pochodziło z zagranicy. Krajami partnerskimi były w tym roku RPA, Meksyk i Japonia. Wiele spotkań z ekspertami i warsztatów poświęcono właśnie lokalnej specyfice branży maszyn rolniczych w tych państwach.

W tym roku targi po raz pierwszy odbywały się w halach 3-7, dzięki czemu powierzchnia wystawiennicza była znacznie większa. Przy tym hala 7 była przeznaczona przede wszystkim do tematyki hodowli zwierząt (hodowla bydła, urządzenia do hodowli, środki transportu). W dziale SIMAGENA 200 europejskich hodowców i gospodarstw hodowlanych zaprezentowało ok. 250 sztuk bydła 7 różnych ras.

Innovation FirstTemat innowacji skupiał się na trzech punktach: „Maszyny”, „Uprawy” oraz „Ludzie i obszary wiejskie”, którym były poświęcone różne wydarzenia i wystawy. Oczywiście nie mogło zabraknąć nagród Innovation Awards. Zwycięzcy zostali wyłonieni przez komisję ekspertów pod kierownictwem Jean-Marc Bournigala, która ogłosiła werdykt już w listopadzie.

 

ExactEmerge

Siewnik John Deere ExactEmerge © John Deere

 

złoty medalZłoty medal otrzymała kabina panoramiczna nowego ciągnika Claas Arion, który dzięki 90-stopniowemu kątowi widzenia do przodu gwarantuje najlepszą widoczność ładowacza czołowego i przedniego podnośnika. Jako że twórcy tej kabiny zrezygnowali z górnej poziomej poprzeczki, traktorzysta może też bez problemu wyglądać przez dach.

Złotym medalem nagrodzony został także precyzyjny siewnik John Deere Exact Emerge do stosowania przy dużych prędkościach. Przewody nasienne zostały w nim zastąpione szczotkowymi układami transportującymi, które umożliwiają kontrolę prędkości przenoszenia ziarna do bruzdy. Ponieważ prędkość pozioma nasion względem bruzdy jest zerowa, eliminuje to toczenie się lub przeskakiwanie ziarna i zapewnia zachowanie właściwych odstępów.

srebrny medalW tym roku przyznano także trzy srebrne medale. Jeden z nich trafił do firmy Berthoud za B-safe – system bezpiecznego wprowadzania środków ochrony roślin do opryskiwacza. Po raz kolejny wyróżniono John Deere – za Autoconnect, w pełni automatyczny system łączenia maszyn z traktorem, dzięki któremu traktorzysta może sterować łączeniem maszyn z kabiny, a ciągnik jest automatycznie naprowadzany na sprzęg z maszyną za pomocą kamer. Trzeci srebrny medal trafił do Kverneland Group za działającą non-stop prasoowijarkę Vicon Fastbale.

About Agriaffaires Polska