EIMA 2014

Według danych organizatorów tegorocznych targów EIMA, które odbyły się pod koniec listopada w Bolonii (Włochy), była to największa edycja pod względem liczby wystawców i odwiedzających oraz zarezerwowanej powierzchni wystawienniczej. Przez cztery targowe dni EIMA doczekała się 235614 gości.

Tegoroczne targi rolnicze mieściły się w 30 pawilonach o łącznej powierzchni 300000 metrów kwadratowych, na której wystąpiło 1800 wystawców. Wszyscy wielcy producenci ciągników przygotowali po kilka nowości, wśród których były ważne międzynarodowe premiery. Ciekawe maszyny pokazali nie tylko giganci branży, lecz także mniej znani producenci.

Magnum

Nowe gąsienice Rowtrac dla ciągników Case IH serii Magnum

EIMA 2014 stała się miejscem prezentacji traktorów Case IH Magnum z opcją Rowtrac – nowinką, która z pewnością pomogła ciągnikowi Magnum 380 CVX zdobyć upragniony tytuł Ciągnika Roku. Producent podaje, że kombinacja gąsienic z tyłu z kołami z przodu daje zwrotność, komfort jazdy i lepszą siłę uciągu na polu. Rowtrac jest wersją opcjonalną w modelach Magnum 340 380.

Claas

Same Deutz-Fahr prezentuje nową serię Claas Atos

Na targach EIMa można było także zobaczyć efekty współpracy Claasa z Same Deutz-Fahr. Nowe modele serii Atos są produkowane przez Same Deutz-Fahr we włoskim Treviglio. Kosztujo to Claasa o 80 euro mniej, niż opracowywanie od początku nowej serii ciągników od 70 do 110 KM. Zaoszczędzoną kwotę lepiej włożyć w nową fabrykę traktorów we Francji. Seria Atos obejmuje trzy trzycylindrowe ciągniki o mocy 76 KM, 88 KM i 97 KM oraz trzy czterocylindrowe modele o mocy 88 KM, 102 KM i 109 KM. Do wyboru jest skrzynia biegów Twinshift lub Trishift – odpowiednio z dwoma lub trzema grupami biegów.

Landini

Jeden z modeli nowej serii Landini 6L

Landini zastępuje swoje modele Landpower nową serią 6L z trzema modelami o mocy 143, 163 i 176 KM. Traktory tej serii są wyposażone w silniki o pojemności 4,5 litra, z 16 zaworami i selektywną redukcją katalityczną, spełniające wymogi normy emisji spalin Tier 4 Interim. Jeśli chodzi o skrzynię biegów, do wyboru jest manualna przekładnia mechaniczna lub hydrauliczna z trzema grupami biegów. Dodatkowy bieg pełzający umożliwia jazdę z prędkością od 410 m/h.

Siostrzana marka Landini z grupy Argo Tractors, McCormick, przedstawił na targach nową serię X4 z trzema kompaktowymi modelami X4.20, X4.30 i X4.40 o mocy znamionowej 61, 68 i 75 KM. Dzięki swoim niewielkim gabarytom (rozstaw osi 2,10 m i szerokość minimalna 1,75 m) nadają się one do użytku w sadach i winnicach. Odpowiednikiem tej serii wśród ciągników Landini jest seria 4. McCormick pokazał na targach EIMa także nową serię X5, która zastąpi serię X50. Ta wyróżnia się przede wszystkim nowo zaprojektowaną kabiną o czterech słupkach oraz większą wydajnością pompy hydraulicznej.

Dla większości odwiedzających EIMA była pierwszą okazją, by zobaczyć na własne oczy serię Kubota M7. Trzy modele (130, 150 i 170 KM) są napędzane czterocylindrowymi silnikami Kubota i wyposażone opcjonalnie w bezstopniową skrzynię biegów CVT lub Powershift. Modele na wystawie pochodzą z produkcji wstępnej, natomiast produkcja seryjna ma zostać rozpoczęta w kwietniu 2015 r. w nowo otwartej w grudniu 2014 r. fabryce we Francji. Kubota planuje przez pierwsze dwa lata produkować 1500 ciągników rocznie, a następnie stopniowo zwiększać produkcję.

About Agriaffaires Polska