Nowy system telematyczny Steyr

Steyr

Zarządzanie flotą przydaje się przy pracach komunalnych, gdyż pozwala na udokumentowanie powierzchni wykonanej pracy

Austriacki producent traktorów Steyr wprowadził na rynek własny system telematyczny „S-Tech Connect”. System, który początkowo był przeznaczony dla serii Steyr CVT, jest teraz kompatybilny także z traktorami innych marek i nadaje się do zarządzania flotą traktorów różnych producentów. Opowiemy o nim w trzech pytaniach i odpowiedziach.

Do czego służy telematyka?

S-Tech Connect służy przede wszystkim do nadzoru nad flotą maszyn komunalnych i leśnych oraz optymalizacją jej pracy. Taki system zarządzania flotą umożliwia pozyskiwanie dokładnych danych o czasie pracy, czasie przejazdów, powierzchni wykonanej pracy i miejscu pobytu traktorów. Dane te mogą być wykorzystane do lepszego zaplanowania pracy traktorów, a tym samym zwiększenia wydajności i gospodarności zakładu. Określenie pozycji przydaje się zwłaszcza w przypadku kradzieży. System telematyczny ułatwia także zaplanowanie czynności serwisowych, gdyż rejestruje i analizuje wszystkie najważniejsze parametry techniczne pojazdu i jest wyposażony w planer z automatyczną funkcją przypominania.

odśnieżanie

Także przy odśnieżaniu warto zarejestrować trasę pokonaną przez traktor z pługiem

Jak to działa?

Do korzystania z S-Tech Connect potrzebny jest specjalne urządzenie telematyczne. Rejestruje ono i przetwarza wszystkie dane maszyny i przenosi je przez Internet na portal. Dzięki temu można mieć zawsze dostęp do zarządzania flotą przez komputer, smartfona lub tablet. Bieżąca aktualizacja zajmuje zaledwie minutę, a 30 minut dziennie wystarczy, by użytkownik miał stały dostęp do najnowszych danych.

Jakie dane są gromadzone?

Nadzór nad miejscem i czasem pracy maszyny może być przedstawiony za pomocą mapy. Menedżer floty może nawet wyznaczyć wirtualną blokadę. Za pomocą tzw. Connect Dash Boards” dane maszyny są gromadzone, prezentowane graficznie i przygotowywane do głębszej analizy. Mowa o takich danych jak m. in. obroty silnika, temperaturę i ciśnienie oleju hydraulicznego, poziom paliwa i napięcie akumulatora. Dzięki tym informacjom można nie tylko ograniczyć puste przebiegi wszystkich maszyn i wykorzystać flotę wydajniej, lecz także dzięki dokładnej kontroli technicznej zmniejszyć zużycie paliwa i zapobiec usterkom.

Pracowaliście już kiedyś z systemem zarządzania flotą? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Źródło zdjęć: © Steyr Media Center

About Agriaffaires Polska