Ciągnik Roku 2015 – konkurs rozstrzygnięty!

12 listopada 2014 na włoskich targach rolniczych EIMA ogłoszono Ciągniki Roku 2015. Laureatem tytułu Ciągnika Roku (Tractor of the Year), jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla maszyn rolniczych, został Case IH Magnum CVX 380. Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny to New Holland T3.75F, a nagroda za design powędrowała do Deutz-Fahr TTV 9340.

Zwycięzcy zostali wyłonieni przez jury składające się z 23 europejskich dziennikarzy rolniczych, którzy tego lata nominowali do finału siedem traktorów standardowych i cztery specjalistyczne. Jurorzy mieli następnie możliwość testowania wybranych maszyn i oceniania ich pod względem techniki, komfortu jazdy i stosunku ceny do mocy.

Ciągnik Roku

Case IH Magnum CVX 380

Tractor of the Year – Ciągnik Roku

Werdykt jury zostal ogłoszony pierwszego dnia tegorocznej edycji EIMA w Bolonii. Tytuł Ciągnika Roku 2015 należy teraz do Case IH Magnum CVX 380. Jego poprzednikiem był Claas Axion 850, który został ogłoszony zwycięzcą w zeszłym roku na Agritechnice. Magnum CVX 380 ma moc znamionową 380 KM, która przy zastosowaniu funkcji Power Boost może wzrosnąć nawet do 435 KM. Jest to traktor o największej mocy z całej serii Magnum, która obejmuje pięć modeli o mocy od 250 do 380 KM i została zaprezentowana przez Case IH na ostatniej edycji Innov-Agri we wrześniu. Ciągniki Magnum są napędzane silnikami FPT o pojemności 8,7 l, które dzięki systemowi Hi-eSCR spełniają wymogi normy emisji spalin Stage IV (Tier 4 Final). Magnum CVX 380 jest wyposażony w przekładnię bezstopniową CVX, podczas gdy cztery pozostałe modele tej serii mają różne przekładnie, w tym full-powershift i CVX.

Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny

New Holland T3.75F

Best of Specialized – Najlepszy Ciągnik Specjalistyczny

W kategorii ciągników specjalistycznych New Holland T3.75F zastąpił zeszłorocznego zwycięzcę Aebi Viatrac VT 450. Traktor ten należy do serii T3F, która składa się z czterech kompaktowych ciągników sadowniczych o zakresie mocy od 50 do 72 KM. Są one wyposażone w trzycylindrowe silniki FPT Industrial S8000 Turbo. Dzięki mechanicznie sterowanemu podnośnikowi z dwoma zewnętrznymi cylindrami hydraulicznymi seria T3F ma imponujący udźwig 2277 kg. Jak przystało na niewielki ciągnik do sadów i winorośli, gabaryty New Holland T3.75F są kompaktowe: jego szerokość w najszerszym punkcie wynosi zaledwie 135 cm, a rozstaw osi – 186 cm. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie 3,4-metrowego promienia skrętu i dużej zwrotności.

Złoty Ciągnik za Design

Deutz Fahr 9340 TTV

Golden Tractor for the Design – Złoty Ciągnik za Design

Na tytuł „złotego ciągnika” za najlepsze wzornictwo zasłużył Deutz-Fahr 9340 TTV. Nowa seria Deutz-Fahr 9 to cztery modele o maksymalnej mocy od 270 do 340 KM. Jeśli chodzi o zwycięzcę, ma on 6-cylindrowy silnik Deutz TTCD 7,8 l z wysokociśnieniowym wtryskiem DCR (Deutz Common Rail), spełniający wymogi normy emisji spalin Tier 4 Final. Bezstopniowa przekładnia to ZF Terramatic TMT 32, która zapewnia prędkość maksymalną 60 km/h przy 1780 obrotach na minutę. Wzornictwo ciągnika 9340 TTV, który w tym roku spotkał się ze szczególnym uznaniem, jest owocem współpracy z Italdesign Giugiaro.

Deutz-Fahr już nie raz zasłynął ze swojego designu. W 2013 r. seria Deutz-Fahr 7 mogła się pochwalić nie tylko tytułem Ciągnika Roku, lecz także Złotego Ciągnika za Design. W tym samym roku seria ta otrzymała także Red Dot Design Award oraz Good Design Award, a w 2014 r. nagrodę Compasso d’Oro – prestiżowe włoskie wyróżnienie w sferze wzornictwa przemysłowego.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

About Agriaffaires Polska