Pierwsze opony zimowe dla traktorów

Traktor z pługiem odśnieżnym

Jazda traktorem po śniegu to nic przyjemnego: na śliskim i grząskim podłożu łatwo wpaść w poślizg. Z pomocą przychodzi fiński producent opon Nokian Heavy Tyres, wprowadzając na rynek pierwsze na świecie opony zimowe dla traktorów. Nowe opony zimowe dla ciągników nazywają się Hakkapeliitta TRI i są przeznaczone przede wszystkim do odśnieżania i pracy na drogach zimą.

Opony zimoweTa nowość w serii opon zimowych „Nokian Northproof” w pierwszej kolejności ma znaleźć zastosowanie na obszarach z obfitymi opadami śniegu w krajach nordyckich, Ameryce Północnej i regionie alpejskim. Została ona stworzona jako odpowiedź na zapotrzebowanie klientów Nokian, którzy zgłaszali popyt na opony zimowe dla ciągników. Pierwsze sześć rozmiarów (trzy pary) opon Hakkapeliitta TRI będzie w sprzedaży jesienią 2014 r. Trzy kolejne pojawią się wiosną 2015 r.

Nowe opony zimowe należą do rodziny produktów TRI, która specjalizuje się w różnych rozwiązaniach dla traktorów. Dzięki innowacyjnej rzeźbie bieżnika Hakkapeliitta TRI charakteryzuje się dobrą przyczepnością i siłą uciągu. Testy wykazały, że ma ona o 25% lepszą przyczepność na lodzie i o 23% na śniegu niż TRI 2, opona ciągnikowa przeznaczona do użytku przez cały rok.

Aby ułatwić jazdę po lodzie i śniegu w najtrudniejszych warunkach, nowa Hakkapeliitta TRI ma szczególną rzeźbę bieżnika z dużą liczbą kryształków czepnych, wzmacniających zarówno przyczepność wzdłużną, jak i poprzeczną. Ta opona zimowa jest także pierwszą oponą ciągnikową z lamelkami. Wyposażone w lamelki klocki bieżnika zapewniają najlepszą z możliwych przyczepności.

BieżnikW celu zwiększenia komfortu jazdy traktorem zimą Hakkapeliitta TRI została skonstruowana z myślą o ograniczeniu wstrząsów (low vibration design), a klocki barku opony mają różne długości (pitch length variation), co ogranicza także hałas. Nokian Heavy Tyres powstały także z myślą o zmniejszeniu życia paliwa poprzez ograniczenie oporu toczenia. W przypadku opon Hakkapelliitta TRI jest on mniejszy o ok. 5% niż przy TRI 2. Tym sposobem pierwsze na świecie ciągnikowe opony zimowe łączą dobrą przyczepność z komfortem jazdy i ekonomicznością – trzy główne oczekiwania użytkowników opon zimowych dla traktorów.

Firma Nokian Heavy Tyres, która wprowadza na rynek opony zimowe dla traktorów, należy do fińskiego koncernu Nokian Tyres, który przed 80 laty opracował koncepcję opon zimowych. Nokian Heavy Tyres specjalizuje się dziś w rozwoju i produkcji opon specjalnych do jazdy w trudnych warunkach i jest liderem światowego rynku opon do maszyn leśnych. Nokian Heavy Tyres tworzy i produkuje także opony rolnicze i opony dla maszyn budowlanych, ziemnych, transportowych, drogowych i górniczych.

Zdjęcia: Nokian Tyres® Marketing Toolbox Public Press Room

About Agriaffaires Polska